Zimní slunovrat a velká konjunkce Saturn-Jupiter

01.09.2020

Rozhodl jsem se, že napíšu s relativně velkým předstihem článek o konjunkci dvou planet Saturna a Jupitera, která se opakovaně odehrává zhruba jednou za dvacet let a tentokrát přesně v den zimního slunovratu. Tato konjunkce bude mimořádná jednak právě tím, že se spojí se silnou energií zimního slunovratu, dále konjunkce vynikne nejtěsnějším spojením od roku 1623 a co je neméně důležité, odehraje se v roce sociálních, politických, ekonomických změn a machinací, které nemají v zaznamenané historii obdobu.

Jelikož slunovrat a velká konjunkce Jupitera se Saturnem nastane ve stejný den, budu psát o tomto období jako o slunovratu i velké konjunkci zároveň a pokusím se co nejlépe přiblížit tomu, co nás čeká. Předně je třeba vysvětlit několik klíčových okolností:


Přechod z Kozoroha do Vodnáře

Abychom si vůbec byli schopni udělat bližší představu o tom, co se bude začátkem zimy dít, je potřeba si uvědomit, že se už dlouhou dobu nacházíme v období, kdy je Saturn i Jupiter ve znamení Kozoroha. Znamení Kozoroha je zemské znamení, znamení vážnosti, vytrvalosti, uzavřenosti, které pokud dobře působí, obdarovává lidi systematičností, rozvážností, disciplínou a střízlivým rozumem, pokud nepůsobí ideálně, dává sklony k dogmatismu, pesimismu, šplhavosti a někdy až k nezkrotné touze po moci. Rok 2020 je celý silně pod vlivem této energie, ale to se změní a změna přijde právě pár dní před letošním slunovratem, kdy se obě planety Jupiter i Saturn přesunou do znamení Vodnáře, do vzdušného znamení, kde právě utvoří velkou konjunkci. Tímto skončí těžké zemské období a začne vzdušné období Vodnáře, které vypukne za velmi neobvyklých okolností jak z atrologického hlediska, tak z toho společenského. Přechod do znamení Vodnáře je tedy důležitá okolnost, kterou je třeba zvážit.


Marsova půlroční zastávka v Beranu

V červenci tohoto roku vstoupil Mars do znamení Berana a toto znamení je jeho takzvaný domicil, místo, kde působí nejsilněji respektive kde vyniknou nejvýrazněji všechny jeho vlastnosti jako je akceschopnost, průbojnost, energičnost, cílevědomost atp. Tato zastávka Marse v Beranu, ve znamení jeho nejvyšší síly, je zajímavá hned dvěmi vyjímečnými okolnostmi. Mars v průměru stráví v jednom znamení asi 2,5 měsíce, ale ve znamení Berana bude tentokrát až do konce roku tedy skoro přesně půl roku v kuse. Mars-Bůh války ale tímto na sebe nepřestane upozorňovat a zhruba v půlce října dojde k vrcholu jeho přiblížení k Zemi tak, že bude na obloze viděn neobyčejně jasně ve své rudé barvě. Abych to tedy shrnul Mars bude neobvykle dlouho čerpat a vysílat energii znamení kde "vládne", kde je silný a tou dobou se přiblíži k Zemi velmi blízko. Všechny jeho vlastnosti budou lidstvo dráždit na maximum.

Ares - řecký bůh války
Ares - řecký bůh války


Sdružování se planet během slunovratu

Kromě konjunkce Saturna s Jupiterem budou během dne slunovratu v konjunkci ještě Měsíc s Neptunem v Rybách a Slunce s Merkurem v Kozorožci. Měsíční konjunkce vyvolá psychické zcitlivění, může přinést zvláštní sny, vnuknutí a duchovní zážitky všeho druhu, zatímco konjunkce Slunce s Merkurem je symbolem myšlenkového oživení, bohatosti na nápady, zájmu o literaturu atp. Ačkoliv tyto konjunkce nebudou trvat ani zdaleka tak dlouho jako ta Saturnsko-Jupiterská, přesto jejich zvážení také poslouží jako klíč k utvoření si představy o tom, co nás čeká.


Zimní slunovrat v keltské tradici

Abychom si dokázali předchozí informace spojit do nějakého celku, je potřeba si uvědomit o čem je vlastně zimní slunovrat a mě osobně nenapadá nic lepšího, než se pokusit čerpat z keltských tradicí. Rakušanka Martha Sills-Fuchs, která se zajímala o keltskou kulturu téměř celý život, ve své knize Návrat Keltů píše: "Pro Kelty byl zimní slunovrat nejen astronomickým bodem, vypočítaným druidy, nýbrž i tím, čím je ve skutečnosti - životním obratem, který svými obrovskými silami působí na vše živé na zeměkouli, který je dokáže podpořit, ale i ohrozit." Martha také píše, že vliv slunovratu zasahuje Zemi v maximální síle s dvoudenním zpožděním a projevuje se obvykle 24. prosince. Dále uvadí: "Na 24. prosinec, představující mocný životní impuls, bylo třeba se připravit po zdravotní stránce. Nejrozsáhlejším opatřením byl přísný půst. Ten den se nepřijímala potrava, aby se tělo mohlo pročistit a nezatěžovalo se příliš trávením. Tento půst byl přísně dodržován a zachovává se na venkově v mnohých, především katolických, evropských zemích dodnes." Dále pokračuje: "24. prosinec byl tedy postním dnem a po něm následovaly další, které měly stejný preventivní účel. Elektromagnetické sluneční zážení se zvyšovalo stejně jako zemské, bylo zapotřebí přizpůsobit se a chránit. Keltové se nejen postili, ale také měnili složení své stravy. V kritické dny přijímali pouze lehká jídla a těžkým se vyhýbali."

Autorka knihy úvadí další řadu opatření, které zaváděli keltové během vánočních svátků a pro nás je hlavně důležité si uvědomit, že keltové považovali zimní slunovrat za počátek Nového roku, který začíná vždy extrémně zatěžujícími vlivy, na které je třeba se připravit. Slunovrat je čas zásadní cyklické změny a velmi silné energie. "Do svatého dvanáctidenního času a vánočních zvyků spadá také soudobý Nový rok. Ten však svévolně stanovilo myšlení naprosto odcizené přírodě. Dnešní Nový rok nijak nesouvisí s přírodním cyklem, je to jen vykalkulovaný termín, sloužící k provozování obchodu, a nemá nic společného s jevy a působením přirozeného roku."

keltský kříž - symbol Slunce
keltský kříž - symbol Slunce


Je velmi těžké předem zhodnotit astrologickou hodnotu tak zvláštního období, jako je letošní zimní slunovrat, takže bude nejlepší shrnout si prostě to, co nejlépe víme:

1) Zimní slunovrat je počátek nového roku, je to čas kdy příroda spí a probouzí se transformační síly. Na ty je dobré se připravit tak, jako to dělali naši předci - Keltové. Bohužel v dnešní době je toto kritické období většinou lidí prožíváno úplně naopak. Místo duševního klidu tu máme období ročního vrcholu komerce, reklam, nakupování a stresu. Místo půstu nám přijde normální ládovat se cukrovím od rána do večera a únava pak většinou nepřipouští nic jiného, než sledování často velmi přiblblých pořadů v televizi. To vše je pak zakončeno oslavou falešného konce roku doprovázenou alkoholem a následným návratem do práce.

2) Saturn s Jupiterem se přesunou do znamení Vodnáře, vzdušného znamení, které znamená po zemském Kozorohu odlehčení. Vzdušný živel tohoto znamení reprezentuje sféru myšlení, ideálů a Vodnář je znakem intuice, odhalení nových filozofických a vědeckých pravd a nových politických ideí. Pokud ale působí v nižším smyslu, může vést k anarchii a rozvratné aktivitě. Ať už tato energie bude využita jakkoliv, znamená výrazné odlehčení od zemské energie Kozoroha. Konjunkce Saturna s Jupiterem pak znamená, že bude potřeba dosáhnout něčeho nového opravdu tvrdou a vytrvalou prací a pokud věci půjdou špatným směrem, lze očekávat zhoršení na velmi dlouho.


3) Celá druhá polovina roku 2020 je pod vlivem silného Marsu a roste v nás touha i síla k akci. Pokud má přijít nějaká výrazná změna, určitě tu jsou předpoklady pro to, aby proběhla rázně a silně.

4) Astrologické signatury zimního slunovratu ukazují na psychické zcitlivění a myšlenkové povzbuzení. Jelikož je slunovrat v tomto smyslu dost silný už sám o sobě, očekávám vlivy, které budou zasahovat hluboko do psychiky a ovlivňovat ji. Slovanský svátek Kračun, který je obdobou keltských oslav slunovratu se týkal i světa mrtvých: "V období bezprostředně následujícím po slunovratu stírá hranice (sluneční bůh) mezi světem živých a mrtvých, mezi lidi tak přichází jak blahovolní předkové, tak zlovolní mrtví. " Já sám mám během svátku blízko k zemřelým blízkým a setření hranice mezi světem živých a mrtvých zní zajímavě, ale především bych doporučoval snažit se zůstat psychicky pohromadě, nohama na zemi a pak teprve podnikat něco dalšího.

5) Bohužel v dnešní době ve světě prudce mizí svoboda pod záminkou globálního nebezpečí. Mluví se o viru, který i přes mediální masáž, která nemá obdoby, ani zdaleka nedosahuje nebezpečnosti obyčejné chřipky. Přesto ztrácíme jednu svobodu za druhou, malí podnikatelé a živnostníci a vůbec střední třída je likvidována ve prospěch nadnárodních společností po celém světě. Je nám říkáno jak se máme chovat, jak máme interagovat s ostatními a jsme absolutně odstříhnuti od veřejné debaty na tyto témata. Je o nás rozhodováno jako bychom byly malé děti. Mocně se také vzmáhá cenzura a lidé jsou poštváváni proti sobě navzájem. Například v Austrálii je v současnosti pokuta cca 2000 dolarů jen za to, když někdo opustí své bydliště dál, než na pět kilometrů. Takto přísná pravidla nebyla ani u nás za socialismu a kvůli čemu? Údajně kvůli viru, proti kterému třeba ve Švédsku nejsou zavedená téměř žádná opatření a k apokalypse nedochází. Nabízí se tedy otázka, jestli toto všechno nesměřuje k tomuto vyjímečnému Novému roku, Slunovratu a velké konjunkci. Jak jsem psal, konjunkce může znamenat silné úspěchy po tvrdé práci a nebo také problémy na hodně dlouho a slunovrat je nový začátek. Jak kdesi řekl Michael Tsarion: Vládci tohoto světa, temná strana, ví všechno o astrologii a mají obrovskou trpělivost. Osobně si myslím, že je třeba postavit se za naší svobodu, aby právě ztráta svobody nebylo to, co potrvá hodně dlouhou dobu.


Odlehčující zajímavost

V mysteriozním krimiseriálu Davida Lynche a Marka Frosta Městečko Twin Peaks se v závěru druhé řady dozvídáme o nadcházející konjunkci Jupitera se Saturnem, hlavní postava agent Dale Cooper dokonce vysvětluje, co tato konjukce znamená při rozhovoru se šerifem Harrym Trumanem.

Mapa pro vstup do Černé lóže se symboly planet
Mapa pro vstup do Černé lóže se symboly planet

- Harry: "What's that supposed to mean?"


- Dale: "Well, historically, Harry, when Jupiter and Saturn are conjunct, there are enormous shifts in power and fortune. Jupiter being expansive in its influence, Saturn, contractive. Conjunction suggests a state of intensification, concentration. What this indicates to me is the potential for explosive change, good and bad."




Toto je můj astrologický rozbor, který zakončím citátem:

"Kdo chce hýbat světem, musí pohnout nejdříve sám sebou." - Sókrates











Obrázek keltského kříze převzat od uživatelky pinterestu Lucretia Ward

Obrázek slunovratu zapůjčen z www.plentyconsulting.com