Astrologie a její symboly


Slovo astrologie pochází ze spojení dvou řeckých slov: astron (hvězda) a logos (slovo). V češtině lze také použít poněkud pozapomenutý výraz hvězdopravectví. Dalo by se proto říci, že astrologie je jakási hvězdná řeč, řeč kde astrologické prvky figurují jako významové symboly (slova). Jde tedy o řeč užívající hvězdných symbolů. Co to je ale symbol? Symbol je něco obecně významného a obecně zástupného. Symbol svým významem poukazuje na obecnější ideu, na kterou se poté mohou vázat konkrétní skutečnosti různých odstínů, intenzit a spousty variací. 

Pro názorné pochopení si vezměme například slovo král. Slovo král je symbolem něčeho společensky významného, něčeho vžitého do kolektivního povědomí. Přitom existence tohoto symbolu neboli idea krále není podmíněná tím, jaké má nebo nemá nějaký konkrétní král vlastnosti. Jde o obecný symbol představující ideu, z níž může vycházet spousta odlišných králů různých vlastností a kvalit. Vzájemně odlišných králů, kteří jsou ale vždy kategoricky rozlišitelní od toho, co si můžeme například představit pod pojmem bojovník. V moderní psychologické řeči by se zde slovo symbol dalo nahradit také slovem archetyp - archetyp krále, archetyp bojovníka, archetyp matky atd. Tímto je tedy naznačena základní funkce symbolů.

Astrologie předpokládá existenci působivých kosmických jevů, které mají vliv na život na Zemi. Otázkou, nakolik se tento názor zakládá na realitě, se zabývám v úvodu těchto stránek. Připusťme tedy, že nejsme na naší planetě od ostatního kosmického dění naprosto izolováni a obklopující nás kosmos není pouze zcela bezživotný mechanický děj. Tím se otevírá možnost studia živých vztahů mezi námi a kosmem. Lze tedy opatrně předpokládat, že tak jako si lidé utvořili charakteristické vztahy k tomu, co reprezentuje král, prezident, vztahy ke společenskému významu otce, matky, kněze atd., tak si také mohli vytvořit vztahy k různým charakteristicky působivým kosmickým energiím a fenoménům, se kterými se na naší planetě potýkáme. Přitom to, že se vše může dít převážně podvědomě, tyto potenciální vztahy neanuluje.

Ve skutečnosti jsou mnohé z těchto vztahů astrologii známé v jejich projevech a jsou zastupovány v "řeči astrologie" symboly. Astrologickými symboly, které lze rozdělit do čtyř základních skupin: 1) znamení zvířetníku, 2) planety, 3) aspekty a 4) astrologické domy. V následujícím textu bude rozvedeno, jak s těmito symbolickými prvky astrologie pracuje, jak souvisejí s lidskou psychikou a v návaznosti na to i s lidským osudem.


1) Zvířetník

Nebo také zodiak, zvěrokruh. Když pomineme některé zvláštní případy, tak můžeme říci, že existují dva hlavní druhy zvířetníku: tropický a siderický. Siderický zvířetník má více verzí, ale v každé pracuje se souhvězdími na obloze kolem ekliptiky, zatímco tropický zvířetník je jednoznačně definovaný a pracuje s tzv. znameními - dvanácti poli se svými charakteristickými vlivy, kde každé toto pole zabírá třicet stupňů na třistašedesátistupňové ekliptice. V západní astrologii se pracuje v naprosté většině případů s tropickým zvířetníkem, který se už dobře osvědčil a se kterým budeme pracovat i na těchto stránkách. 

Tropický zodiak je tedy pásem znamení podél ekliptiky, podél pomyslné dráhy na nebeské sféře skrze níž putuje Slunce a s malou odchylkou i Měsíc a planety (z pohledu ze Země). Obrázek pod tímto odstavcem názorně ukazuje pohyb Slunce po ekliptice skrze znamení během roku. V okamžiku jarní rovnodennosti je Slunce přímo "nad rovníkem" tzn., že lidé žijící na rovníku mají v poledne Slunce přímo nad hlavou. Během letního slunovratu je nejseverněji tj. "nad obratníkem Raka", kdy je na severní polokouli nejdelší den. Během podzimní rovnodennosti je opět "nad rovníkem" a během okamžiku zimního slunovratu je nejjižněji tedy "nad obratníkem Kozoroha". V tuto dobu je proto na severní polokouli nejkratší den a nejdelší noc. Poté  koncem znamením Ryb začíná opět nový zodiakální cyklus v jarním bodě nebo-li v počátku znamení Berana. Slunce tedy s průchodem znameními mění svoji zdánlivou zeměpisnou šířku v rozmezí od obratníku Raka do obratníku Kozoroha (viz obrázek) a právě proto se mění i roční období. Odtud také pochází název tropický zvířetník, protože obratníky Raka a Kozoroha vymezují tropický podnební pás.

Kritické okamžiky putování Slunce po nebeské sféře, které jsou v obrázku znázorněny červenými puntíky, určují počátky čtyř ročních období a zároveň Slunce svojí polohou v těchto okamžicích určuje na ekliptice počátky čtyř tzv. základních znamení: Berana ♈︎, Raka ♋︎, Vah ♎︎ a Kozorožce ♑︎. Po základních znameních následují vždy znamení pevná: Býk ♉︎, Lev ♌︎, Štír ♏︎, Vodnář ♒︎ a po pevných znamení pohyblivá: Blíženci ♊︎, Panna ♍︎, Střelec ♐︎, Ryby ♓︎. Popořadě znamení jdou takto: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby. 

Slunce zapadá téměř přesně na západě pouze kolem doby rovnodenností, nejseverněji pak během letního slunovratu a nejjižněji během slunovratu zimního.


Postavení planety ve znamení ovlivňuje její pozici vůči Zemi z hlediska tzv. deklinace (obdoba zeměpisné šířky). To tedy znamená, že tropický zvířetník není zcela svévolným a bezpodstatným dělením ekliptiky. Kdybychom viděli na obloze vymezená jednotlivá znamení, tak bychom viděli, že tzv. severní znamení vycházejí někde mezi severem a východem a jižní znamení někde mezi východem a jihem. Jenom začátky znamení Berana a Vah se vynořují přesně na východě. To vše neplatí jen pro východy znamení, ale také pro jejich západy.

Tuto zákonitost lze pozorvat velmi názorně při kulminaci Slunce, Měsíce nebo planet v meridiánu. Pokud budeme v našich končinách sledovat tyto tělesa, zatímco budou mezi svým východem a západem - tedy někde "uprostřed nebes" - tak tělesa, které budou ve znamení Kozorožce, budou vždy ne moc vysoko nad jižním obrozem, kdežto tělesa ve znamení Raka budeme mít velmi "vysoko nad hlavou".


Měsíc na začátku znamení Kozororožce
Měsíc na začátku znamení Kozororožce
Měsíc s pozicí na přelomu zn. Blížence a Raka
Měsíc s pozicí na přelomu zn. Blížence a Raka



Kvality a živly

Nyní se odvraťme od astronomie. V dalších odstavcích nás již bude zajímat astrologický význam znamení zvířetníku. V astrologii vnitřní struktura každého znamení obsahuje tzv. kvalitu a živel, jejichž vzájemná propletenost znamení charakterizuje. Tento pohled na zmanení pravděpodobně vznikl - nebo byl alespoň prosazen do obecného povědomí - v helénském období Řecka, které přišlo po smrti Alexandra Velikého, ale může být i starší. Ať už je to jakkoliv, jeho užití se v praxi velmi dobře osvědčuje. Popišme si proto tyto prky, ze kterých se znamení skládají, i zde.

Kvality jsme již zmínili a jsou tři - základní, pevná a pohyblivá. Základní kvalita se projevuje iniciativou, vystupňovanou aktivitou, silou vůle, snahou i touhou se prosadit a tendencí ovlivňovat události. Je zde silný sklon akcí vyvolávat reakci. Základní tendence je zde dát ve svém vědomí situaci nějaký konkrétní význam a pak jednat. Pevná kvalita je charakteristická ustáleností, lpěním na zavedeném pořádku, vůlí schopnou vzdorovat nechtěným změnám a ponouká k zájmům slibujících stabilitu. Obecně je zde sklon k formám, tradici a neoblomnosti. Prostě v chaosu života je lpěno na nějakém pevném bodě. Pohyblivá kvalita se vyznačuje přizpůsobivostí, vnímavostí, pozorováním a silnou myšlenkovou aktivitou, ale také neustáleností a nejistotou. Je zde silná tendence věci a situace mentálně rozebírat, zabstraktnit. Jinak u typů s převládající základní kvalitou nalézáme vůdčí vlastnosti, které jsou podmíněny jejich činorodostí a orientací na akci. Pevné typy bývají opatrné v tom, aby se svojí činností neotevírali příliš nejisté půdě a tak nejsou tak snadno strhávány základními typy do jejich podniků. Pohyblivé typy se naopak snadno dostávají pod nadvládu základních typů a v této silové dynamice mohou dosahovat jisté autonomie pouze tehdy, jestliže mají silně rozvinutý intelekt. Shrneme-li řečené, kvalita je jakýsi vnitřní "modus operandi" příslušného znamení. 

Živly na druhou stranu představují temperament, o který se člověk vnitřně opírá, a skrze který se projevuje. Živly jsou čtyři - oheň, země, vzduch, voda a střídají se ve zvířetníku právě v tomto pořadí. Oheň symbolizuje sílu vůle, aktivitu a mohutné vnitřní teplo (schopnost se rozohnit) a odpovídá cholerickému temperamentu. Země symbolizuje ustálený charakter a tak jako se ohnivý temperament opírá o vnitřní vlny tělesného energie, tak je člověk se zemním temperamentem "usedlý" ve svém pevném, hmotném těle. To odpovídá melancholickému temperamentu. Vzduch naopak symbolizuje vše, co je v člověku myšlené a proměnlivé - myšlenky, nápady, celkově duševní činnost a to odpovídá sangvinickému temperamentu, který se snadno dokáže projevovat v živých myšlenkách, představách a komunikaci. Voda, čtvrtý živel, je symbolem citů a citového života a tento temperament se opírá a tělesné šťávy a tekutiny, které mají na citový život vliv a to odpovídá flegmatickému temperamentu, který se citově váže, přizpůsobuje a sleduje citové ideály.

Pokud budeme nad živly uvažovat jako nad jakýmisi sférami prožívání (silová, uzemněná, mentální, citová), tak příslušná kvalita v dané kombinaci udává jakým způsobem se člověk skrze tuto sféru projevuje. Kombinací je 4 x 3 a tím dostáváme právě 12 znamení, které lze stručně charakterizovat takto (latinské názvy v závorkách):


♈︎ Beran (Aries) - "iniciativní síla": činorodost, průbojnost, mocná vůle a přímočarost;

♉︎ Býk (Taurus) - "ustálená zem": praktické, zájmy, žití s nohama pevně na zemi a lpění na ustáleném; 

♊︎ Blíženci (Gemini) - "přizpůsobivá mysl": zvídavost, myšlenková obratnost, všestrannost a časté změny; 

♋︎ Rak (Cancer) - "iniciativní cit": budování "rodinných struktur", rodinné pozice a vnímavost citových vazeb; 

♌︎ Lev (Leo) - "ustálená síla": sebevědomí, pocit osobní ceny, pocit převahy, touha dávat něco ze sebe sama; 

♍︎ Panna (Virgo) - "přizpůsobivá hmota": věcná analýza problémů, praktický průzkum a osobitá řešení; 

♎︎ Váhy (Libra) - "iniciativní mysl": aktivní snaha o intelektuální, citovou a vztahovou rovnováhu; 

♏︎ Štír (Scorpio) - "ustálený cit": vůlí vynucená citová rezervovanost/stálost a silné usměrněné vášně; 

♐︎ Střelec (Sagittarius) - "přizpůsobivá síla": idealistické snahy, vize a obzory, symbol realizace ideálních věcí; 

♑︎ Kozoroh (Capricorn) - "iniciativní země": metodický, vytrvalý, střízlivý a samostatný postup kupředu; 

♒︎ Vodnář (Aquarius) - "ustálená mysl": pronikavý intelekt, intuice, věcné idee a jejich společenské aplikace; 

♓︎ Ryby (Pisces) - "přizpůsobivý cit": unášení citem, silná vnímavost citových proudů a introspektivní sklony.


Symboly čtyř pevných znamení - forma, tradice, stálost - v Katedrále svatého Bartoloměje v Plzni. Je zde znamení Býka, Lva, znamení Štíra je zde symbolizováno orlem, Vodnář jako andělská postava. Všechny obrázky výzdob exteriérů nebo interiérů budov - uvedené na této stránce - jsem pořídil v Plzni, v městě kde žiji. Jsou zde uvedeny pro přibližnou představu o tom, jak významně je astrologická symbolika spojena s historií i současností běžně přístupných míst.



Zkušenostní vývoj skrze zvířetník

Zvířetník je se svými znameními uzavřeným cyklem a proto není souborem na sobě nijak nezávislých znamení. Symbolicky v něm dochází k jakémusi postupnému zrání. Máme např. dynamického, průbojného Berana, poté snahu životní okolnosti konsolidovat v Býku a dále činnost zaměřenou na získávání všeobecného přehledu v Blížencích. Autor knihy Prognostická astrologie vidí ve zvířetníku proces "karmického zrání" jedince a rozděluje zvířetník do čtyř kvadrantů: jarního, letního, podzimního a zimního. U astrologů, kteří uvádějí astrologii v souvislosti s psychologii C. G. Junga se lze také setkat s pohledem na zvířetník jako na symbolický proces psychologické individuace. Ať už je na symbolický proces zrání skrze zvířetník pohlíženo jakkoliv, každý z kvadrantů má na pozadí toto schéma: Silná aktivita - snaha věci zkonsolidovat - přizpůsobení se okolnostem. Následující kvadrant toto vše opakuje na rovině se změněnými podmínkami.


Jarní úsek zvířetníku je tvořen znameními Berana, Býka a Blíženců. Pro tento úsek je, jak už kdosi poznamenal, charakteristické souladné spojení kvality a živlu. V Beranu se pojí dynamická kvalita s dynamickým živlem, jde o čistý projev živlu ohně a to vytváří vůdčí typy, které jdou za svým vytyčeným cílem velmi energicky a přímočaře, přičemž na překážky a odpor reagují podrážděností. V Býku se opírá ustálená kvalita o ustálený zemský živel. Tímto vzniká konzervativní typ povahy, který se projevuje v střízlivých praktických zájmech, dovednostech a drží se myslí při zemi. Tento typ reaguje na překážky nepovolností a tvrdohlavostí. V Blížencích spolu plyne pohyblivá kvalita a pohyblivý vzduch. Toto spojení utváří typy, které vybíjí svoji energii intelektuální zvědavostí, přehledem o kdečem a celkově hbitou myslí. Pokud naráží na vyčerpávající překážky nebo únavu, mají sklon k rozptýlenosti a přílišné nestálosti. 

Tento úsek je charakteristický akčností, přímočarostí a živelným optimismem. Typy Berana, Býka a Blíženců lze považovat za nejčistší projevy ohnivého, zemského a vzdušného živlu. Nad životními překážkami příliš neuvažují, spíše na ně reagují. Mimo to jdou vstříc životu tak, jak je unáší daný živel.


Letní úsek sestává ze znamení Raka, Lva a Panny. V tomto zkušenostním úseku se již setkáváme s větší rozvahou v činnosti a to především kvůli zvýšeným ohledům na pocit člověka ze sebe samého. V Raku se pojí iniciativní kvalita s poddajným citovým vodním živlem. Tím vznikají charaktery, které se prosazují v rámci citových vazeb, kterými jsou poutány ke druhým lidem a proto jsou citlivé na jejich změny. Je to symbol touhy stát se někým v rámci rodinné struktury. Znamení Lva ustaluje a poutá sílu ohně tak, že je typ lva do této své síly jakoby zahleděn a sebevědomě si uvědomuje svoji nadvládu. Tyto typy rádi projevují sympatie a náklonnost, ale vždy s ohledem na udržení si pocitu své vnitřní síly nebo ceny. Přizpůsobivá země znamení Panny je symbolem věcné analýzy problémů. Kritická mysl typů Panny rozebírá životní problémy a tím vzniká praktický chápavý smysl pro životní situace. Současně ale dochází v charakteru k vytyčení osobitých životních teorií a přístupů, které jsou těmito typy prosazovány.

Zatímco jarní typy jednoduše chtějí živelností přemoci vše, co stojí v cestě jejich aktivní energii, letní úsek bere životní překážky už vážněji vzhledem k jeho zvýšeným ohledům na osobnost a pocit z ní. Právě proto jsou tyto typy svojí povahou nuceny být uvážlivější, než jsou typy předchozího přímočařeji živelného úseku. Ty nebývají vnitřně tak otřeseny lehkovážností způsobenými životními nárazy.


Podzimní úsek k sobě poutá znamení Vah, Štíra a Střelce. U typů tohoto zkušenostního úseku se setkáváme se silným ohledem na kvalitu jejich vnitřního života a snahu jí aktivně ovlivňovat. To se samozřejmě může výrazně projevovat i navenek. Vzdušné a iniciativní typy Vah mají soudný intelekt, ale nemají tendenci bezstarostně přecházet od zájmu k zájmu jako typy Blíženců. Reagují na intelektuální a citovou disharmonii snahou do těchto záležitostí zavádět opětnou rovnováhu právě aktivním intelektem. Tím si chtějí udržet vnitřní stabilitu a jistotu často i na úkor pohotové vnější akceschopnosti.  Citové typy Štíra následkem pevnosti vody jejich znamení disponují velmi prudkými, konkrétními a vyhraněnými city. City jsou zde stlačeny jakoby silnou kompresí a proto jakékoliv rozčeření hladiny citů má mocné projevy. To se může projevit nezřízenou chtivostí, citovým manipulováním s jinými lidmi, ale při silné vůli také silnou sebevládou. Bez té je typ Štíra vždy zavalen citovým neklidem. Přizpůsobivé typy znamení Střelce mají své vnitřní ideály a jejich temperament je následkem ohnivého živlu dost věcný a aktivní, aby se snažily tyto ideály v životě reálně prosazovat. Dokáží se také celkem dobře přizpůsobit daným společenským podmínkám, ale přesto se velká část jejich vnějšího konání podřizuje jejich vnitřním vizím.

V podzimním úseku se setkáváme s typy, jejichž vnitřní život vytváří silné požadavky na opatrnost při jejich vnější činnosti. Tyto typy už mnohem pečlivěji sledují, jaké mají jejich činy vliv na stav jejich vnitřních napětí, myšlenek a pocitů.


Zimní úsek uzavírá zvěrokruh znameními Kozorožce, Vodnáře a Ryb. Jestliže podzimní úsek více nebo méně nutí člověka silně si uvědomovat živý vztah mezi jeho činy a naladěním jeho vnitřního života, tak v zimním úseku v tomto vnitřním životě člověk už jakoby nachází pevnou půdu, o kterou se lze reálně opřít. U typu Kozorožce lze sledovat velmi praktické, metodické, vytrvalé založení, ctižádost a velkou vnitřní samostatnost. Pokud tento typ uvažuje nad svým vnitřním životem, i v něm dokáže vidět pole pro metodickou a vytrvalou iniciativu např. skrze snahu o dosažení určitých vnitřních povahových kvalit budovaných "cihlu po cihle". To přesně odpovídá kombinaci "iniciativní země". Typy Vodnáře díky "ustálenému vzduchu" vnímají skryté idee, které stojí za různými situacemi, společenskými jevy, vědeckými a filozofickými problémy atd. V důsledku toho jsou napojeny na pronikavý intelekt, který je nutí vidět život spíše všeobecně, celospolečensky, chladně fakticky než ryze osobně. To je vede k věcnému prosazování ideí týkajících se společenského soužití, ke kterým vztahují i svůj osobní život. Vodní typy Ryb díky své přizpůsobivosti nedokáží vyvinout ani společenskou iniciativu typu Raka, ani potlačovat city jako pevný typ Štíra. Následkem těchto dispozic se u nich vyvíjí vnímavost a intelekt, které pocházejí ze sledování citových proudů a reakcí v jejich nahotě tj. bez jejich ovlivňovaní. Obrazně řečeno jako když je skutečná ryba unášena vodními proudy. Tím vším mohou být typy Ryb vedeny k citovému sebezušlechťování formou introspekce, jako když odevzdaný člověk postupně mění postoj a pohled na určitou nevyhnutelnost. 

Skrze zimní úsek lze poměrně snadno pojmout a pochopit vnitřní život jako něco velmi věcného, reálného ale i naléhavého. Jinými slovy, lze jej pochopit jako pole, na kterém lze prakticky usilovat a tím z něj také něco dobrého vytěžit. Na konci citově vyzrálého znamení Ryb opět začíná nový cyklus zkušeností v nezkušeném mladickém elánu znamení Berana. 

Když jsme si již vyšetřili vnitřní strukturu zvířetníku na základě spojení kvality s živlem, podívejme se nyní na další pomocná dělení znamení, která mohou dále zlepšit naše pochopení astrologické symboliky. Znamení, která jsme si označili jako ohnivá a vzdušná, lze souhrnně charakterizovat jako elektrická nebo mužská. Zemská a vodní znamení jsou na druhou stranu magnetická a ženská znamení. Mužská znamení podněcují k aktivitě, kdežto ženská znamení se uplatňují primárně vnucujícími se okolnostmi, na které je poté reagováno. Jinými slovy, mužská, elektrická znamení jsou znamení proaktivní a ženská, magnetická reaktivní. Dále lze znamení dělit na zvířecí a lidská, toto souvisí s názvy samotných znamení, které jsou odvozené od charakterů z námi známého světa, které jsou buď zvířecí nebo lidské. Podle chování těchto charakterů v jejich přirozeném prostředí lze alternativně také odvodit povahu příslušných znamení. Kromě toho mohou být znamení jednoduchá nebo dvojitá. Dvojitá znamení vytváření tendenci k určité dvojnosti v charakteru, to se například může projevit dvěma zdánlivě se sebou nesouvisejícími, ale rovnocennými životními zájmy. Příklad takového znamení - Blíženci. Na závěr je třeba ještě zmínit, že každé znamení vychází nad obzor jinou rychlostí. Je to způsobeno nakloněním ekliptiky vůči rovníku. To v praxi znamená, že statisticky častěji mívají lidé Ascendent ve znamení s pomalým (dlouhým) vzestupem, kdežto Ascendenty ve znameních rychlého (krátkého) vzestupu jsou u narozených lidí statisticky vzácnější. Znamení se tedy podle tohoto dělí na znamení krátkého a dlouhého vzestupu.

Každé znamení má také svého tzv. vládce. Vládce znamení je planeta, která má hlavní slovo v záležitostech onoho znamení. Pokud mluvíme o lidském životě, tak znamení představuje zkušenostní, osudové a podmínkové specifické pole, k němuž je přistupováno primárně prostřednictvím psychické funkce symbolizované právě vládnoucí planetou. Obrazně řečeno: "poli prožívání" určitého znamení odpovídá konkrétní psychická složka, která na tomto poli nachází nejdominantnější uplatnění. Například akční přímočarosti znamení Berana odpovídá vše, co je symbolizované planetou Mars, zatímco chladný, systematický postup znamení Kozorožce je doménou všech záležitostí souvisejících se Saturnem. V následujícím přehledu je uveden planetární vládce každého znamení a další dělení podle jeho vlastností.


Beranu (Skopci) vládne planeta Mars ♂. Je to znamení elektrické, jednoduché, zvířecí a krátkého vzestupu.

Býku vládne zemská Venuše ♀. Znamení magnetické, jednoduché, zvířecí a krátkého vzestupu.

Blížencům (Dvojčatům) vládne Merkur ☿ a jde o elektrické znamení, dvojité, lidské a krátkého vzestupu.

Raku (Krabu) vládne citová Luna ☾. Toto znamení je magnetické, zvířecí a má dlouhý vzestup.

Lvu vládne Slunce ☉. Elektrické znamení, zvířecí, jednoduché a má dlouhý vzestup.

Panně vládne planeta Merkur ☿. Znamení magnetické, jednoduché, lidské, dlouhý vzestup.

Vahám vládne Venuše ♀, je elektrické, jednoduché, lidské a má dlouhý vzestup.

Štíru (Orlu) vládne Mars ♂. Jedná se o magnetické znamení, zvířecí, jednoduché a dlouhého vzestupu.

Střelci (Kentaurovi) vládne Jupiter ♃. Elektrické, dvojité zn., lidské do 15° a zvířecí od 15°, dlouhý vzestup.

Kozorožci vládne Saturn ♄. Magnetické znamení, jednoduché, zvířecí a má krátký vzestup.

Vodnáři vládne Saturn ♄ (Uran ♅). Elektrické znamení, jednoduché, lidské a má krátký vzestup.

Rybám vládne Jupiter ♃ (Neptun ♆). Je magnetické, dvojité, zvířecí a má krátký vzestup.


Shrnutí

Jak již bylo řečeno, tropický zvířetník nesouvisí, jak se lidé často domnívají, s nebeskými souhvězdími. Souvisí s pravidelnými segmentry, které jsou jednoznačně určené vztahem mezi nebeským rovníkem a ekliptikou. Astrologie založená na tomto tropickém zvířetníku přijímá kosmologický názor, který dělí materiální podstatu světa na čtyři živly a tendence života na tři způsoby stavění se k této živlové realitě. Fragmenty tohoto kosmologického názoru nelze nalézt pouze v kořenech západní civilizace (staré Řecko), ale také ve filozofických systémech orientu. Ať už je to ale s tímto názorem jakkoliv, znamení v jeho rámci ukazují (jako jakési značky) na konkrétní kombinace živlu a kvality. Zajímavé přitom je, že v životním prostředí naší země lze nalézt charaktery, které nápadně odpovídají těmto konkrétním kombinacím. Odtud právě znamení dostaly jejich názvy. Řekli jsme si ale také, že znamením takzvaně vládnou jednotlivé planety. Co planety sami symbolizují a jak souvisejí se znameními zvířetníku bude podrobně vysvětleno v následující kapitole.


2) Planety

V předchozím textu bylo řečeno, že zvířetník symbolizuje cyklus s charakterictickými stupni. Dále bylo popsáno, jak se projevují určité lidské "typy" jednotlivých znamení zvířetníku. Další symbolické prvky, planety, lze v astrologii považovat za činitele, kteří nám ukazují, jakým způsobem je člověk svojí psychickou výbavou a osobními i osudovými dispozicemi zakotven v tomto zodiakálním cyklu. Planety samé totiž v primárním smyslu symbolizují jednotlivé psychické funkce (složky) člověka a ty se projevují právě v rámci charakteru onoho znamení, ve kterém se daná planeta nachází. Jasná převaha obsazení určitého znamení nebo úseku přesouvá hlavní těžiště životních zkušeností právě tam. Tím také vzniká onen zmiňovaný "typ".

Pokud zde vzniká otázka, skládá-li se psychika skutečně z různých "psychických složek", tak lze uvést jednoduché vysvětlení blízké snad každému člověku, který někdy záměrně uvažoval. - Je například známo, že lidé mohou žít tzv. ve své hlavě a nebo se řídit převážně různými myšlenkovými konstrukty a tím úplně ignorovat svojí citovou složku. V některém případě se člověk může oddat pracovním problémům v takové míře, že tím třeba přehluší jisté citové trauma. Na druhou stranu se ale stává, že lidé dokáží dobře rozumově zhodnotit určitou situaci, ale pak je jejich cit stejně zavede do situací, kterým chtěl rozum zabránit. Zde tedy vítězí cit. Jindy zde stojí jemný idealistický cit proti hrubé vášni a člověk je z toho ve vnitřním konfliktu atd. - Zkrátka lidská psychika má vícero komponent, které operují na různých rovinách a astrologie je člení takto:


☉ - Slunce symbolizuje individualitu dobře charakterizovanou slovy "já jsem", sebeuvědomění. Přitom tato individualita souvisí s celkovým stavem vnitřní vitální energie. Ta například u Slunce postaveného ve znamení Blíženců proudí spíše do hlavy a projevuje se intelektuálně. V případě znamení Lva sálá jakoby ze srdce a vytváří srdečné, otevřené typy.  V Kozorožci se projevuje určitým vnitřním chladem, metodičností atd. Díky této základní energii člověk pociťuje nezávislost projevující se na jednu stranu určitým pocitem "já", na druhou stranu možností použít osobní sílu vůle. 

(Poznámka: Pokud je nějakým způsobem podlomeno vědomí tohoto já, kolísá i stav vitální energie a takováto psychicko-fyziologická krize, která může být vyvolána například tzv. nepříznivým tranzitem, je právě momentem, skrze který se může uplatnit osud formou poškození osobní autority, váženosti, osobního vlivu a všeho dalšího, co symbolicky souvisí se Sluncem. Toto je příklad, jak psychický stav souvisí s tzv. osudem. Názor, že nejdříve vždy přijde nepříznivá událost a související nežádoucí stav se dostaví až s ní, je podmíněn nedostatečným sebepozorováním. Člověk je napadán nebo přitahuje problémy, když tomu odpovídá psychický stav. To není vždy snadno zřejmé, když je psychický stav převážně podvědomý. Osudová působnost je zde ovšem nejen v negativním, ale i pozitivním smyslu a takto lze pohlížet na osudový význam všech planet - s přihlédnutím k tomu, co konkrétně v psychice zastupují. Student astrologie takto může sledovat, s jakým kategorickým typem osudových nahodilostí souvisí jaká část psychiky a měl by podle mě při pečlivém studiu dospět k podobným závěrům, na kterých se shodli staří astrologové. Dospět k tomu, jaké konkrétní věci planety symbolizují. - Více o tom, jak psychické stavy souvisí s osudem - zde.)


☾ - Luna souvisí se schopností uvědomovat si, vnímat. Ukazuje také na to, jakým způsobem je naše schopnost vnímání naladěna, orientována. Luna symbolizuje celkový stav pocitů, protože z vnímání vznikají pocity a dojmy. Čím jsou tyto dojmy vytříbenější, tím má člověk větší schopnost rozlišovat a hlouběji uvažovat, a proto Luna symbolizuje také stav intelektu ve všeobecném smyslu. Luna je ovšem i představitelem ženskosti, která se vyznačuje právě vnímavostí, citovostí a silnou tendencí se citově na něco upnout. Proto u ženských povah individualitu symbolizuje Luna místo Slunce. Ženské povahy nepovažují sebe sama za projev robustní vnitřní energie dané Sluncem, ale spíše za nositele dojmů a pocitů vznikajících vnímáním něčeho a upínáním se na to. 

Symbolicky je Luna zrcadličem Slunečního světla, které je tímto způsobem přeneseno na těleso nacházející se v dominantním vlivu zemské gravitace. Zatímco tedy Slunce samé jakoby podněcuje k vnímání vnitřního "světla", tak Luna nutí člověka hledat toto světlo ve sféře pozemských forem. Poruchy na úrovni této psychické složky se projevují zejména společenskou a citovou dezorientací, někdy až duševním rozvratem. Tělesně se toto může projevit pocitem těžkých energií v žaludku. U žen výraznějšími poruchami zdraví. To vše má svoji odezvu v osudu v závislosti na dalších okolnostech.

Merkur v astrologii symbolizuje také dopravu a cestování obecně
Merkur v astrologii symbolizuje také dopravu a cestování obecně

☿ - Merkur v člověku představuje schopnost vědomého myšlení. Uvědomělé, záměrné myšlení slouží především jako schopnost skládat slova do smysluplných struktur, tak aby člověk mohl komunikovat, vyjadřovat se, ale také se konstruktivně zamýšlet nad svými problémy. Merkur je označován za "posla Bohů" a to v přeneseném smyslu ukazuje na faktor, který umožňuje komunikaci mezi ostatními psychickými složkami - schopnost promyslet, jak různé, často protichůdné bytostné sklony spolu souvisejí. Na úrovni Luny může být intelekt oslaben nebo zesílen v závislosti na tom, jak moc se člověk nechává nebo nenechává strhávat primitivními dojmy. Jakou si udržuje rozlišovací schopnost. U Merkuru jde jednodušeji o to, jaký má člověk silový potenciál pro záměrné myšlení. Například u Merkuru ve znamení Blíženců vzniká hbité a pohotové myšlení, kdežto ve znamení Raka tuhé myšlení se sklonem k citovému zaujetí.


♀ - Venuše je symbolem sdílnosti ve fyzickém slova smyslu. Podněcuje k vytváření podmínek pro umožnění vzájemného soužití, po kterém lidé touží z materiálních i emocionálních důvodů. Je také symbolem krásy, pohodlí a všeho, co dělá společenský život snesitelným nebo dokonce příjemným. U žen se Venuše projevuje více tělesně a to skrze jejich sexuální instinkty a s tím spojenou lásku. To se pro představu u Venuše ve znamení Býka může projevit spíše materiálnějšími, praktičtějšími požadavky na partnera, kdežto ve znamení Střelce vznikne instinktivní sklon více se ohlížet po intelektuální nebo jiné spíše idealistické angažovanosti jejich potencionálního protějšku. U mužů se Venuše projevuje v jejich společenském citu a ideálech v lásce. V Kozorožci například vzniká tendence pěstovat odměřenější, věcný společenský cit a chovat chladnější někdy až téměř čistě pragmatické ideály ohledně lásky.


♂ - Mars je symbolem ohnivé prudké povahy a šipka v jeho znaku představuje silovou schopnost i touhu něčím prorazit. Míra této schopnosti závisí na míře a způsobu využití energie. Tak například člověk s Marsem v Beranu má předpoklady být velmi energický a akceschopný, takže neplýtvá tolik energie otálením a vedlejšími zájmy při dosahování svých cílů. Člověk s Marsem v Kozorohu oplývá velmi vytrvalou silou, ale Mars v Raku se může příliš snadno projevit citově rozmělněnou energií. To co symbolizuje Venuše u žen, symbolizuje Mars u mužů a to znamená, že projevy jejich sexuální vášně jsou agresivnější, výbojnější a vášeň i vcelku jinak zaměřená. U žen je Mars symbolem jejich společenského citu, který při neharmonickém postavení Marsu umí být velmi "kousavý". Žena s Marsem ve znamení Štíra bude mít sklon k silné a někdy až citově vypjaté společenské angažovanosti. Dokáze se snadno citově zmobilizovat a pak jít najisto. Kromě toho všeho je Mars také symbolem bojů, konfliktů a soupeřivosti právě kvůli své povaze, která vyznává taktiku udeřit a následně obhájit dobytou pozici.


♃ - Jupiter představuje růst, rozvoj a rozpínaní se za hranice osobních možností. Je to síla optimismu, důvěry a jakoby vzdušného pocitu vzájemné sounáležitosti. Proto Jupiter také budí smysl pro spravedlnost, pravdu a jiné ušlechtilé sklony. Člověk s Jupiterem ve znamení Ryb si snadno získává sympatie svojí mírnou, vnímavou a přizpůsobivou energií. V Panně uzpůsobuje člověka ke snadnému začlenění se do různých činností náročnějších na pochopení pracovního postupu. Celkově představuje Jupiter jakousi osudovou výhodu formou "otevřených dveří" vedoucích poměrně snadno k lepším životním pozicím. Kde symbolicky leží Jupiter v našem horoskopu, tam se nám v přeneseném významu daří plnit naše přání tak, že se setkáváme s malým nebo žádným odporem vnějšího světa a nebo dokonce i s jeho aktivní pomocí. Opozici mohou vytvářet až další planety. Duševně vede Jupiter k pozvedání kvality citů i životních ideálů. Také k posilující víře, že se poměry mohou zlepšit. V méně příznivých případech může Jupiter vést k megalománii nebo dokonce k nadutému užívání společensky výhodné pozice, osobního vlivu a také k přehnanému požitkářství.


♄ - Saturn je opakem Jupitera. Symbolizuje smysl pro hranice a omezení a to jak ve fyzické, duševní, tak i celkově osudové (karmické) rovině. Jedná se o element, který oslabuje životní nadšení i energii a proto je spojován i se stářím. Kromě toho Saturn vyvolává kritičnost vůči nadšení vzbuzujícím ideálům, které nejsou podloženy reálně prožitou životní zkušeností. Tím vším může Saturn člověka velmi oslabovat, ale na druhou stranu vytvářet předpoklady pro samostatný a střízlivý úsudek, chladnou disciplínu a soustředění. Tyto dobré kvality výrazněji vynikají je-li například Saturn ve znamení Vodnáře, kde dělá úsudek pronikavým, logickým a metodickým, ale ani v tomto znamení Saturn nepřestává podněcovat sklony k samotě a odloučení se od davové zábavy. Podle postavení Saturna v horoskopu lze také soudit, v jakých oblastech života nás bude okolní svět nejvíce utlačovat na cestě našich osobních přání a také jaký budeme mít sklon se k tomu stavět.



Jak je v astrologické literatuře často uváděno, další planety  Uran Neptun Pluto jsou tzv. vyššími oktávami Merkuru, Venuše a Marta v tom samém pořadí, takže symbolizují v hlubším nebo vyšším smyslu to samé co tyto základní planety, přičemž jejich pohyb znameními je relativně velmi pomalý a tak ukazují spíše na generační vlivy. Nicméně, individuální vliv může být také silný a lze jej hledat skrze postavení v astrologických domech a v silných aspektech na osobní planety, odkud působí takto:

Uran člověka jakoby vytrhává z pozemských podmínek do sféry čistých ideí a nápadů. To se může projevit filozofickými sklony, vynalézavostí, nezávislou myslivou silou, ale pokud není Uran výrazný, tak spíše jen jistým neklidem nebo neujasněnými touhami. V každém případě se jeho vliv projevuje náhle a působí v nervové soustavě. Neptun propůjčuje vnímavost citových sfér a vazeb. To se může projevit až jasnovidných charakterem, obrovskou všímavostí ve sféře citu, ale také pouhou zasněností, nebo nezřetelnými citovými popudy. Také vším, co leží mezi těmito krajními extrémy. Pluto je vyšší oktávou Marse. Pokud Mars ukazuje na to, jakou formou a intenzitou se projevuje síla vášně člověka, tak Pluto ukazuje na to, z jakých vnitřních pohnutek se takto děje. (Poznámka: Zdá se mi, že tyto hluboké pohnutky souvisí do jisté míry s touhami našich předků a také s tím, jakým způsobem se člověk naladil na "ducha doby", do kterého se narodil.)


Planety jako vládci znamení

Nyní se vraťme k planetám a jejich vládcovství nad znameními. Jak již bylo uvedeno, představa je taková, že například záležitosti znamení Býka jsou přirozeně prosazované Venuší respektive příslušnou psychickou složkou. Záležitosti Lva jsou přirozeně prosazované (ovládané) Sluncem a na poli znamení Lva se silně uplatňuje také vše ostatní, co symbolicky se Sluncem souvisí.

Slunce, ale může být například ve znamení Panny a to poté poněkud modifikuje celý přístup, který člověk má ke všem záležitostem znamení Lva. Ve znamení Lva může být navíc nějaká planeta, která tomuto znamení nevládne. Astrolog Jan Kefer doporučuje vykládat působnost planety v "cizím" znamení tak, jakoby pomyslně byla v konjunkci s planetou, která onomu znamení vládne. Pokud je tedy ve znamení Lva nějaká planeta (řekněme třeba Venuše) a Slunce dle našeho příkladu ve znamení Panny, lze působení Venuše hodnotit tak, jakoby byla ovlivněna působením Slunce v Panně.

Jinými slovy: V uvedeném příkladu máme Slunce ve znamení Panny, takže i když životní záležitosti symbolizované Venuší budou mít zářivou povahu jako Slunce a sebevědomé lví vlastnosti, tak bude mít vše poněkud nádech prakticko-analytických ohledů znamení Panny. Vše se totiž dá pochopit také tak, že znamení Lva podněcuje člověka k projevu Slunečních vlastností a ty jsou v tomto případě ve svých projevech zabarveny znamením Panny. Lví Venuše pak tedy podněcuje člověka k tomu, aby ve společenském životě "zářil jako Slunce", ale Slunce zrozence je zabarveno znamením Panny.

Pokud je planeta ve znamení, kde přímo vládne, nebo-li je ve svém domicilu, projevuje se svým čistým vlivem a silou. Jde například o Slunce ve Lvu, Mars v Beranu atd. Kvalita příslušného znamení se pak projeví mnohem zřetelněji. Opakem domicilu je takzvaný pád, ve kterém se planeta uplatňuje s největšími obtížemi - například Slunce ve Vodnáři nebo Mars ve Vahách. Potom jsou i záležitosti znamení, kterým tyto planety vládnou, problematické. Mimo tyto dva extrémy mohou planety také být v sobě více nebo méně sympatických nebo nesympatických znameních, živlech, kvalitách nebo dokonce v určitých příznivých nebo nepříznivých úsecích znamení a to vše zvyšuje nebo snižuje planetární sílu a její příznivý vliv. 

Na tuto problematiku lze pohlížet i z hlediska toho, jak dotyčná planeta ve znamení souzní s vládcem onoho znamení. Například, Mars má zpravidla potíže ve znameních, kterým vládne Venuše a naopak, Venuše tam, kde vládne Mars. Venuši se ale poměrně daří v obou znameních, kterým vládne Jupiter, protože zde lze nalézt shodu charakterů obou planet. Pokud je ale například Merkur ve znamení Raka, kde nepůsobí nejlíp, dost mu pomůže, když je vládce Raka - Luna, ve znamení, kterému vládne Merkur tj. v Blížencích. V takovéto situaci se říká, že dvě planety jsou ve vzájemné recepci - obě planety jsou ve znameních, kterému vládne ta druhá planeta. Jak je tedy vidět, postavení planet ve znameních a vládcovství nad znameními je komplexní problematika sama o sobě a bez jejího praktického zvládnutí nelze přesně vykládat žádné horoskopy.



3) Aspekty

Aspekty jsou tvořeny úhlovými vzdálenostmi mezi dvěma planetami nebo mezi planetami a jinými prvky na ekliptice a to vzhledem k Zemi. Aspekty pojí vlivy planet (planety se navzájem ovlivňují) přičemž charakter aspektů (spojení) se dá přirovnat k samotným planetárním vlivům. 

Sextil () je tvořen úhlem 60° a má vliv jako Venuše. To znamená, že dvě planety spojené sextilem si vyměňují to, co v nich lze nalézt jako společensky prospěšné, příjemné, oblažující a celkově shodné s charakterem Venuše. Je-li například u muže Venuše v sextilu se Saturnem, tak na úrovni Venuše vzniká střízlivý společenský cit se sklonem k nenásilnému uplatňování etických zásad, kdežto na úrovni Saturna zrozenec nachází chuť i způsob, jak sdílet "saturnské" problémy, myšlenky a poznatky, u kterých je jinak běžné nechávat si je spíše pro sebe a umí dát i sklonům k samotě určitý společenský glanc.

Kvadrát () má charakter jako Mars, přináší horkou konfliktní energii, impulzivní popudy k činnosti a neklid. Je tvořen, když dvě planety svírají úhel 90°. Když je v horoskopu Mars v kvadratuře s Venuší, vznikají předpoklady pro vznětlivý až hrubý společenský cit, podrážděnost a na druhé straně sklony k příliš snadnému sexuálnímu vzrušení. (Poznámka: Samozřejmě, že zde i jinde, chceme-li jít v hodnocení jakýchkoliv aspektů více do hloubky, záleží vždy také na znameních, kde planety stojí, domech, dalších aspektech atd.)

Trigon () spojuje prvky vzdálené od sebe 120° a má charakter jako Jupiter. Jeho vliv se uplatňuje ve zvyšování osobního vlivu, vytváření nadhledu a celkovém růstu, tak jak je to blízké povaze Jupiteru. V případě kdy v horoskopu tento aspekt spojuje Merkur s Měsícem, dochází k intelektualizování celé osobnosti. Celé vnímání je více uvědomělé a hbité, kdežto schopnosti myslet nechybí silná všímavost a pronikavost. To vše lze pak v životě uplatnit v mnohém směru.

Opozice () má povahu jako Saturn, omezuje, vytváří pocit melancholie, útlaku a vychladnutí zájmu nebo nadšení. Vzniká tam, kde jsou dva prvky proti sobě, to je když svírají úhel 180°. Nastane-li například nezáviděníhodná situace, kdy jsou Mars se Saturnem ve vzájemné opozici, dochází na úrovni vášní, tužeb a sebeuplatňování k pocitu velkého útlaku. Na druhou stranu saturnská soustředěnost je zde každou chvíli rušena silnými sklony k přepětí nervů, podrážděnosti nebo i výbuchům vzteku. Takový člověk si snadno dokáže poškodit svoji pověst a váženost.

Kvintil (Q) má charakter jako planeta Merkur, podněcuje k myšlenkám a úvahám. Planety vzájemně spojené kvintilem jsou od sebe vzdálené 72°. Tak například Slunce v kvintilu s Měsícem podnítí sklon k jakémusi rozjímání nad vlastní osobností. Může podnítit úvahy typu "kdo vlastně jsem?" a tak podobně.

Konjunkcí (☌) jsou vlivy jednotlivých planet spojeny, přičemž výsledná energie je nejsilněji zabarvena nejvlivnější planetou v konjunkci. K tomuto aspektu dochází, pokud jsou planety na jednom místě, neboli vzdáleny . Pokud jsou spojeny Slunce s Jupirem konjunkcí, vznikají předpoklady pro vznik osobnosti, která je příjemná, sdílná, které se dostává spousty uznání a dokáže se poměrně snadno prosazovat. Taková konjunkce navíc dodává dobré povahové rysy.


V praxi se pracuje s takzvaným orbisem neboli úhlovou tolerancí, která udává jakési okno pro uzavření aspektu. Bude-li například u sextilu počítáno s orbisem 5°, tak lze jako sextil uznat všechny vzdálenosti mezi 55° a 65°. Nicméně, čím je aspekt přesnější, tím silněji působí. Dále existují ještě jiné, méně významné aspekty, které zde pro svojí relativně malou důležitost nejsou uvedeny. Tímto je tedy stručně naznačeno, jak v astrologii funguje vzájemné ovlivňování planet skrze aspekty. Jde o spojení, přenosy energie, vzájemné výměny napětí, které mají charakter podobný vlivu jednotlivých planet. 


Aspekty a znamení

V přeneseném smyslu si vyměňují energii také znamení, kde dotyčné planety stojí. Trigonem jsou spojeny znamení stejného živlu, sextilem planety stejné polarity. Kvadratury a opozice nastávají mezi znameními stejných kvalit. Existují zde výjimky, například když nastane případ, kdy je jedna planeta na posledním stupni znamení Berana a druhá na prvním stupni znamení Štíra, pak dochází v rámci malého orbisu k opozici mezi znameními odlišných kvalit. V takových případech je ale aspekt považován za slabší, než kdyby nastal v rámci uvedených principiálních pravidel. 

Pro bližší představu o významu aspektů - za jednu z nejpříznivějších konstelací je považován tzv. velký trigon, všechna znamení jednoho živlu jsou obsazena a tyto planety navzájem propojeny trigonem. Pokud jde například o ohnivý živel, tak každá planeta tohto velkého trigonu disponuje iniciativní, ustálenou i přizpůsobivou silou ohnivého živlu a to mocně posiluje možnosti uplatnění každé planety velkého trigonu. Za nejhorší konstelaci je považován velký kříž, ten nastává pokud čtyři planety tvoří dvě opozice k sobě natočené o 90°. V takovém případě jakékoliv dvě z těchto planet, které zrovna nejsou spolu v opozici, jsou spolu v kvadratuře. Symbolicky to znamená předpoklady pro ohromné životní překážky všeho druhu a neustále hroucení se plánů. Bez dobrého zhodnocení aspektů tedy nelze vůbec posoudit kvalitu horoskopu. 



4) Astrologické domy

Jestliže znamení zvířetníku charakterizujeme jako pole s obecně charakteristickou energií nebo jako jakési obecné "šablony", jimiž je člověk ovlivněn, a které mu propůjčují určitý temperament a vlastnosti, tak astrologické domy lze považovat za konkrétní každodenní projevy výše zmíněných energií nebo předloh. 

Astrologických domů je dvanáct, tak jako znamení zvířetníku. První znamení Berana koresponduje s prvním domem. Obecně dynamická a průbojná povaha Berana se v I. domě projevuje konkrétně a to prvotním impulzem k životu, počátečním impulzem k růstu, sebeprosazováním, které utváří základní okolnosti našeho osobitého života a jeho uspořádávání. Je to určité východisko veškeré činnosti v tom nejkonkrétnějším slova smyslu. II. dům koresponduje se znamením Býka a týká se pragmatické snahy zajistit a ustálit svoje hmotné (existenční) poměry, proto se týká zejména financí, majetku, vztahů, které s nimi souvisí a žitých představ o vlastnictví. III. dům odpovídající Blížencům a souvisí se sourozenci, sousedy, krátkými cestami a základní schopností komunikace, jejíž potřebu zpočátku stimulují právě sourozenci nebo děti z okolí a sousedé. IV. dům odpovídá Raku, ten se symbolicky týká základní emocionální identity ve světě blízkých lidí, čtvrtý dům se týká proto rodiny, rodinného života a poměrů v něm. Zde lze hledat i hlubší podvědomé emocionální naladění, které je často nejzřetelnější, když se člověk uvolní v "bezpečí" nebo "teple" svého domova. V. dům nese charakter Lva, jde o sluneční a proto srdeční dům. Ukazuje jakým způsobem sebe sdílíme skrze lásku, co od toho očekáváme, jaké to ve skutečnosti je a co a jak naší láskou na druhé projektujeme. Odpovídá také vlastním dětem v doslovné i přenesené formě (tvorba, umění). VI. dům, tak jako znamení Panny nutí do praktického a kritického pohledu na věc, šestým domem se tedy projevují situace, které se týkají zvládnutí pracovního postupu, zhodnocení vlastních schopností, ale také konfrontuje člověka s jeho fyzickými limity prostřednictvím nemocí a tělesné únavy.

VII. domem odvozeným od Vah se dostáváme do poloviny horoskopu, která již více souvisí s uvědoměním se jako celku společnosti. Sedmý dům ukazuje na společenské faktory, které zrozence přitahují jako protiváha aktivity jeho prvního domu. Může jít o manželku, spojence, veřejného nepřítele, nebo společnost a osudy na veřejnosti jako takové. Zde se také ukazuje charakter velmi osobních vztahů. VIII. dům souvisí se Štírem a tak ukazuje na projevy prudkých vášní a jejich důsledky. Zde je osmému domu připisována také smrt. Tady také může tak jako ve čtvrtém domě vzniknout hluboký vhled do tajů lidských pohnutek. Tomuto domu je připisován i majetek manželky/manžela. IX. dům odpovídá idealistickému Střelci a tak se skrze tento dům ukazuje, jak se člověk rozvíjí prostřednictvím náboženství, filozofie, vyššího vzdělání a případně také cestováním do cizích krajů, kde chce člověk "něco nového vidět". X. dům korespondující s Kozorožcem dává vhled do možností a schopností, týkajících se snahy systematicky se jako osobnost prosazovat na veřejnosti. Dobře situovaný X. dům přináší uznání a spoustu možností veřejně projevit tendence I. domu. Zde se primárně hledá kariérní úspěch. XI. dům souvisí se znamením Vodnáře a ukazuje na společenské aktivity mezi lidmi, se kterými se cítíme blízci svými zájmy, hodnotami, cíli atp. Jelikož je Vodnář pevné znamení, XI. dům také odpovídá různým zavedeným společnostem, zájmovým kroužkům, politickým klubům.. a jejich aktivitám. XII. dům odpovídá znamení Ryb. Tento dům symbolizuje odevzdanost Ryb (často vynucenou) a to konkrétně tím, že představuje různé omezení osudu, útlak, křivdy, pobyty v nemocnicích, ústavech, vězeních, práce na odloučených pracovištích atd. ale také obrací člověka dovnitř formou introspekce, dobrovolné samoty, takže se pojí ke IV. a VIII. domu jako dům vedoucí k odhalení vnitřní podstaty věcí.


K domům lze přiřadit další řadu zde neuvedených záležitostí života, nicméně jejich hlavní charakteristika zde byla nastíněna. Existuje také dělení domů do skupin, které odpovídá tomu, jak jsou dělena odpovídající znamení (například uvedená skupina IV., VIII. a XII. domu odpovídá vodnímu živlu a jsou někdy označovány za "okultní") a to všechno odpovídá řádu a struktuře v říši astrologických symbolů, které je dobré zohlednit při výkladu horoskopu.



Shrnutí symboliky

Socha držící kaduceus, atribut boha Merkura
Socha držící kaduceus, atribut boha Merkura

Všechny symboly uvedené v těchto základních čtyřech skupinách jsou součástí každého podrobného horoskopu. Aby horoskop mohl být dobře pochopen v jeho symbolické rovině, je třeba porozumět vnitřní logice a struktuře jednotlivých symbolů. Kvalita práce astrologického výkladu pak také závisí na schopnosti vše souvisle pospojovat v živý, přirozeně fungující celek aniž by člověku unikaly detaily. K tomu existují tradiční i novodobé postupy a techniky, kterými se lze inspirovat a nebo lze také užít intuitivních řešení, má-li k tomu člověk vlohy. 

Je též dobré si pamatovat, že tyto symboly něco určitého pouze zastupují. Zastupují reálný život, podobně jako když slova pouze zastupují reálné činy, děje a události. Slovo má ovšem moc činnost podněcovat, takže i symbolu nelze upřít určitou reálnou tvůrčí hodnotu.

Vraťme se ale k tomu, jak spolu astrologické symboly vzájemně souvisí při výkladu. Jak bylo již uvedeno, planety zastupují jednotlivé psychické funkce, složky a životní záležitosti nebo události, které jsou s nimi spojené. Tyto planety se pohybují zvířetníkem, který nám skrze ně vnucuje určitý typ zkušeností (osudové okolnosti) a diktuje nám specifické podmínky rozvoje těchto psychických složek. Dále jsou tyto osobité složky různě "pospojovány" skrze aspekty. Zde lze hledat další zvláštnosti v psychickém vybavení a životních možnostech, jak už bylo také na příkladech uvedeno. Nakonec jsou zde astrologické domy, které obrazně řečeno přivádějí vše předchozí do pozemských podmínek. Skrze domy je naznačeno, jak se předchozí uvedené energie nebo tendence projevují konkrétně v dynamice každodenního reálného života. 

Když to shrneme, celý horoskop je celek, který symbolicky přivádí kosmické energie do nám blízkých pozemských podmínek.